Merak ettiklerim : Kızılay amblemi

Merak ettiklerimi blogda yayınlamaya karar verdim; belki cevabını bilen ve Allah rızası için yazıveren olur. Bugün aklıma takılan konu şudur: Türk Kızılay'ının ambleminde hilalin ağzı neden sola bakar?

 

Kendi web sitesinde amblem mevzuu şöyle açıklanmış:"Kızılay'ın alameti, beyaz zemin üzerinde karşıdan bakarken sola doğru açık kırmızı "ay" dır. Yalnız Kızılay bayrağında "ay"ın açık yüzü bayrak direğinin tersine doğrudur."  Peki ama neden? Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Örgütü'nün sitesine baktığımda toplam 6 devletin hilalinin sola baktığını gördüm (Türkiye, Tunus, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Pakistan).  Gerisi sağa bakıyor. Hilalin sola ya da sağa bakmasının teolojik-sosyolojik- politik bir anlamı var mı? Varsa nedir? Yoksa neden kimi sağa-kimi sola bakmaktadır?

 

Benim kafama işte böyle acayip şeyler takılıyor. Üstüne vazife olmayan şeyleri merak etmenin iyi yanı, cevabını bulunca durduk yerde altın bulmuş gibi sevinivermek :) Bakalım bu sorunun cevabını verip beni bir sevindiren olacak mı....

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !